We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. See details. More info and settings. Accept
Swiss Super League
Fri 02 Jun
Basel
4-1
St. Gallen
FC Lugano
0-1
Luzern
Sion
1-1
Grasshopper
FC Vaduz
1-3
Thun
Young Boys
2-0
Lausanne Sports
Team / Points
1 Basel BAS 86
2 Young Boys YOB 69
3 FC Lugano LUG 53
4 Sion SIO 51
5 Luzern FCL 50
 
6 Thun THU 45
7 St. Gallen STG 41
8 Grasshopper GCZ 38
9 Lausanne Sports LAU 35
10 FC Vaduz FCV 30
Swiss Super League
Sat 22 Jul
Lausanne Sports
3-3
St. Gallen
Young Boys
2-0
Basel
Sun 23 Jul
Grasshopper
0-2
Zurich
Luzern
1-0
FC Lugano
Thun
0-1
Sion
Team / Points
1 Young Boys YOB 3
2 Zurich ZUR 3
3 Luzern FCL 3
4 Sion SIO 3
5 Lausanne Sports LAU 1
 
6 St. Gallen STG 1
7 Thun THU 0
8 FC Lugano LUG 0
9 Basel BAS 0
10 Grasshopper GCZ 0
Challenge League
Fri 21 Jul
Neuchâtel Xamax
3-1
Aarau
Sat 22 Jul
Servette
2-2
Chiasso
Winterthur
1-3
Wohlen
Sun 23 Jul
Wil 1900
0-1
FC Vaduz
Mon 24 Jul
Schaffhausen
6-0
Rapperswil
Team / Points
1 Schaffhausen SCH 3
2 Neuchâtel Xamax NEX 3
3 Wohlen WOH 3
4 FC Vaduz FCV 3
5 Servette SER 1
 
6 Chiasso CHI 1
7 Wil 1900 WIL 0
8 Winterthur WIN 0
9 Aarau FCA 0
10 Rapperswil RAP 0
Challenge League
Sat 03 Jun
Aarau
2-0
Neuchâtel Xamax
Le Mont LS
0-1
Servette
Wil 1900
2-1
Schaffhausen
Winterthur
3-1
Chiasso
Zurich
3-0
Wohlen
Team / Points
1 Zurich ZUR 85
2 Neuchâtel Xamax NEX 73
3 Servette SER 62
4 Schaffhausen SCH 51
5 Aarau FCA 45
 
6 Winterthur WIN 41
7 Wohlen WOH 39
8 Chiasso CHI 37
9 Le Mont LS LEM 35
10 Wil 1900 WIL 34
Group 1
Sat 27 May
Yverdon
3-0
Lausanne Sport II
Fribourg
3-1
Young Boys II
Lancy FC
1-1
Stade
Martigny
5-1
Sarraz-Eclépens
Echallens
0-2
Naters
Vevey Sports
1-5
Dudingen
FC Azzurri 90
1-1
Etoile Carouge
Team / Points
1 Yverdon YVE 62
2 Stade Lausanne-Ouchy STA 51
3 Lancy FC LAN 44
4 Echallens ECH 40
5 Young Boys II YOU 39
6 Martigny MAR 33
7 Naters NAT 32
 
8 FC Azzurri 90 FCA 31
9 Etoile Carouge ETO 30
10 Vevey Sports VEV 29
11 Lausanne Sport II LAU 28
12 Dudingen DUD 28
13 Fribourg FRI 27
14 La Sarraz-Eclépens SEC 26
Group 1
Sat 05 Aug
FC Azzurri 90
17:00
Portalban
Echallens
17:00
Young Boys II
Sun 06 Aug
Thun II
-
Vevey Sports
Meyrin
-
Dudingen
Lancy FC
-
Etoile Carouge
Fribourg
-
Martigny
Naters
-
Lausanne Sport II
Team / Points
1 FC Azzurri 90 FCA 0
2 Young Boys II YOU 0
3 Martigny MAR 0
4 Etoile Carouge ETO 0
5 Lausanne Sport II LAU 0
6 Portalban / Gletterens POR 0
7 Dudingen DUD 0
 
8 Naters NAT 0
9 Fribourg FRI 0
10 Lancy FC LAN 0
11 Meyrin MEY 0
12 Thun II THU 0
13 Echallens ECH 0
14 Vevey Sports VEV 0
Group 2
Sat 27 May
FC Muri
4-2
Baden
Luzern II
2-0
Wangen
FC Sursee
2-1
Schotz
Thun II
4-1
Bassecourt
Solothurn
1-1
Delemont
Black Stars
4-5
Buochs
Zug
1-2
Munsingen
Team / Points
1 Luzern II LUZ 58
2 Munsingen MUN 49
3 Solothurn SOL 48
4 Baden BAD 47
5 Buochs BUO 40
6 Delemont DEL 39
7 Schotz SCH 38
 
8 Black Stars BLA 32
9 Zug ZUG 31
10 Thun II THU 30
11 FC Sursee FCS 26
12 Bassecourt BAS 26
13 Wangen WAN 23
14 FC Muri FCM 21
Group 2
Sat 05 Aug
Black Stars
15:00
Baden
Buochs
17:00
Munsingen
Zug
17:00
Solothurn
Sun 06 Aug
Kickers Luzern
-
Grasshoppers II
FC Sursee
-
Delemont
Bassecourt
-
Schotz
Langenthal
15:00
Luzern II
Team / Points
1 Black Stars BLA 0
2 Luzern II LUZ 0
3 Munsingen MUN 0
4 Grasshoppers II GRA 0
5 Schotz SCH 0
6 Solothurn SOL 0
7 Baden BAD 0
 
8 Langenthal LAN 0
9 Bassecourt BAS 0
10 FC Sursee FCS 0
11 Kickers Luzern LUZ 0
12 Zug ZUG 0
13 Buochs BUO 0
14 Delemont DEL 0
Group 3
Sat 05 Aug
Mendrisio-Stabio
-
Eschen/Mauren
Wettswil-Bonstette
16:00
FC Thalwil
FC Balzers
17:00
AC Bellinzona
Sun 06 Aug
Kosova
-
Seuzach
Tuggen
-
Hongg
FC Gossau
-
St. Gallen II
Winterthur II
-
Red Star Zürich
Team / Points
1 Mendrisio-Stabio MEN 0
2 Eschen/Mauren ESC 0
3 Seuzach SEU 0
4 St. Gallen II STG 0
5 FC Thalwil FCT 0
6 AC Bellinzona BEL 0
7 Hongg HON 0
 
8 Winterthur II WIN 0
9 FC Gossau FCG 0
10 Tuggen TUG 0
11 Kosova KOS 0
12 FC Balzers FCB 0
13 FC Wettswil-Bonstetten FCW 0
14 Red Star Zürich RSZ 0
Champions Cup Group 3 »
Tue 25 Jul
13:35 finished
Chelsea
2 - 3
Bayern München INFO Videos
Qualif. Champions Group 3 »
Tue 25 Jul
19:30
Steaua Bucureşti
19:30
Viktoria Plzeň
Tue 25 Jul
19:30
AEK Athens
19:30
CSKA Moskva
Tue 25 Jul
19:00
Slavia Praha
19:00
BATE Borisov
Tue 25 Jul
20:45
Partizan Beograd
20:45
Olympiakos Piraeus
Tue 25 Jul
20:00
Vardar Skopje
20:00
Kobenhavn
Tue 25 Jul
19:00
Qarabağ
19:00
Sheriff
Brazilian Série A »
Tue 25 Jul
01:00 finished
São Paulo FC
1 - 1
Grêmio Porto Alegre INFO
Friendly »
Tue 25 Jul
20:30
Milton Keynes Dons
20:30
Brentford
Tue 25 Jul
20:30
Peterborough
20:30
Wolverhampton Wanderers
Tue 25 Jul
20:45
Northampton
20:45
Derby County
Tue 25 Jul
20:45
Preston North End
20:45
Burnley
Tue 25 Jul
20:45
Sheffield United
20:45
Stoke City
Tue 25 Jul
20:30
Rochdale
20:30
Barnsley
Tue 25 Jul
20:45
Charlton Athletic
20:45
Norwich City
Tue 25 Jul
20:45
Southend United
20:45
Brighton & Hove Albion
Tue 25 Jul
20:45
Stockport County
20:45
Bolton Wanderers
Tue 25 Jul
18:00 Postponed
Vitesse
18:00
Aston Villa
Tue 25 Jul
20:30
Colchester United
20:30
Ipswich Town
Tue 25 Jul
20:45
Stevenage
20:45
Millwall
Tue 25 Jul
01:30 finished
Cincinnati
0 - 2
Valencia INFO
Tue 25 Jul
20:00
Pontevedra
20:00
Deportivo
Tue 25 Jul
20:00
Shrewsbury Town
20:00
Cardiff City
Tue 25 Jul
12:00 Postponed
Dulwich Hamlet FC
12:00
Crystal Palace
Tue 25 Jul
19:00
Tubize
19:00
Charleroi
Tue 25 Jul
20:45
Cheltenham Town
20:45
Bristol City
Tue 25 Jul
11:00 finished
Alavés
3 - 0
Mirandés INFO
Tue 25 Jul
19:00
Heracles
19:00
Granada
Tue 25 Jul
20:00
Olot
20:00
Espanyol
Tue 25 Jul
Postponed
Paris FC
-
Dunkerque
Tue 25 Jul
19:00
Wolfsberger AC
19:00
Hannover 96
Tue 25 Jul
20:30
Hull City
20:30
Nantes
Tue 25 Jul
20:45
Nottingham Forest
20:45
Girona
Tue 25 Jul
19:00
R. Sociedad
19:00
Genclerbirligi SK
Tue 25 Jul
20:30
Linares Deportivo
20:30
Córdoba
Tue 25 Jul
17:30
Chievo
17:30
Ciliverghe Mazzano
Tue 25 Jul
17:30
RB Leipzig
17:30
Konyaspor
Tue 25 Jul
18:30
Hamburger SV
18:30
Sparta Rotterdam
Tue 25 Jul
20:00
Real Valladolid
20:00
Beşiktaş
Tue 25 Jul
19:30
Barakaldo
19:30
Real Sporting
Tue 25 Jul
18:00
Alanyaspor
18:00
Asteras Tripolis
Tue 25 Jul
16:00
Sivasspor
16:00
Adanaspor
Tue 25 Jul
18:00
Sudtirol
18:00
Bursaspor
Tue 25 Jul
19:00
Arminia Bielefeld
19:00
Aston Villa
Tue 25 Jul
19:30
Penybont
19:30
Merthyr Town
Tue 25 Jul
20:30
Barry Town
20:30
Newport County
Tue 25 Jul
20:30
Chesterfield
20:30
Rotherham United
Tue 25 Jul
20:30
Fylde
20:30
Morecambe
Tue 25 Jul
20:30
Gainsborough
20:30
Mansfield Town
Tue 25 Jul
20:30
Grimsby Town
20:30
Blackburn Rovers
Tue 25 Jul
20:30
Hednesford Town
20:30
Tamworth
Tue 25 Jul
20:30
Macclesfield Town
20:30
Crewe Alexandra
Tue 25 Jul
20:30
Mickleover Sports
20:30
Coventry City
Tue 25 Jul
20:30
Salford City
20:30
Bury
Tue 25 Jul
20:30
Tranmere Rovers
20:30
Fleetwood Town
Tue 25 Jul
20:45
Altrincham
20:45
Wrexham
Tue 25 Jul
20:45
Ballyclare
20:45
Ards Rangers FC
Tue 25 Jul
20:45
Braintree Town
20:45
Barnet
Tue 25 Jul
20:45
Chorley
20:45
Blackpool
Tue 25 Jul
20:45
Colwyn Bay
20:45
Gap Connahs Quay
Tue 25 Jul
20:45
Dover Athletic
20:45
Welling United
Tue 25 Jul
20:45
Eastbourne Town
20:45
Hastings United
Tue 25 Jul
20:45
Glentoran
20:45
East Belfast
Tue 25 Jul
20:45
Lancaster City
20:45
Barrow
Tue 25 Jul
20:45
Linfield
20:45
Sheffield Sub23
Tue 25 Jul
20:45
Woking
20:45
Cambridge United
Tue 25 Jul
20:45
Worthing
20:45
Lewes
Tue 25 Jul
20:45
Wycombe Wanderers
20:45
AFC Wimbledon
Tue 25 Jul
20:45
Yeovil Town
20:45
Bristol Rovers
Tue 25 Jul
20:00
FC L'Escala
20:00
Barcelona B
Tue 25 Jul
14:30 finished
Emmen
1 - 2
Vitesse INFO
Tue 25 Jul
15:00
Eintracht
15:00
Meuselwitz
Tue 25 Jul
17:30
Pescara
17:30
Teramo
Tue 25 Jul
18:00
VfL Benrath
18:00
Fortuna Düsseldorf
Tue 25 Jul
18:00
Brescia
18:00
Giana Erminio
Tue 25 Jul
18:00
Kustosija
18:00
Inter Zapresic
Tue 25 Jul
18:30
Linden Leibnitz
18:30
SV Gleinstätten
Tue 25 Jul
19:00
Amorebieta
19:00
Racing
Tue 25 Jul
19:00
De Graafschap
19:00
Almere City
Tue 25 Jul
19:00
Parndorf
19:00
Gerasdorf Stammersdorf
Tue 25 Jul
19:30
Moreirense
19:30
União Madeira
Tue 25 Jul
20:00
Forest Green Rove.
20:00
Farense
Tue 25 Jul
20:45
Ashton United
20:45
United of Manchester
Tue 25 Jul
13:00 finished
Perth SC
0 - 3
Perth Glory INFO
Tue 25 Jul
17:00
Benevento
17:00
Al Hilal Riyadh
Clausura Colombia »
Tue 25 Jul
01:00 finished
Envigado
0 - 0
Atlético Bucaramanga INFO
Tue 25 Jul
03:00 finished
Alianza Petrolera
1 - 0
Junior INFO
League Cup Scotland »
Tue 25 Jul
20:30
Stenhousemuir
20:30
East Kilbride
Tue 25 Jul
20:45
Falkirk
20:45
Forfar Athletic
Tue 25 Jul
20:45
Stirling Albion
20:45
Brechin City
Tue 25 Jul
20:45
East Fife
20:45
Elgin City
Tue 25 Jul
20:45
Hibernian FC
20:45
Arbroath
Tue 25 Jul
20:45
Montrose
20:45
Alloa Athletic
Tue 25 Jul
20:45
Ayr United
20:45
Clyde
Tue 25 Jul
20:45
Dumbarton
20:45
Annan Athletic
Tue 25 Jul
20:45
Berwick Rangers
20:45
Queen's Park FC
Tue 25 Jul
20:45
Edinburgh City
20:45
Motherwell
Tue 25 Jul
20:45
Albion Rovers
20:45
Hamilton Academical
Tue 25 Jul
20:45
Airdrieonians
20:45
Partick Thistle FC
Tue 25 Jul
20:45
Stranraer
20:45
Livingston FC

Follow BeSoccer on Facebook