• Tercera Division
  • Group 1
  • 2017/2018
Group 1
Sat 17 Feb
Arenteiro
0-1
Ourense CF
Sun 18 Feb
Villalonga FC
12:00
Negreira
Silva Sd
12:15
Alondras CF
Racing Villalbés
16:30
Barco
Barbadas
17:00
Cultural Areas
Laracha
17:00
Céltiga CF
Ribadumia
17:00
Arosa
Choco
17:00
Noia
Compostela
17:00
Bergantiños CF
Boiro
17:15
Somozas
Team / Points
1 Compostela COM 60
2 Bergantiños CF BER 54
3 Barco BAR 50
4 Racing C. Villalbés RCV 46
5 Alondras CF ALO 44
6 Somozas SOM 44
7 Silva Sd SIL 44
8 Arosa ARO 42
9 Boiro BOI 39
10 Ourense CF PON 37
 
11 Choco CHO 35
12 Ribadumia RIB 31
13 Arenteiro ARE 28
14 Céltiga CF CEL 26
15 Laracha LAR 25
16 Cultural Areas CUL 21
17 Negreira NEG 20
18 Barbadas BAR 20
19 Noia NOI 18
20 Villalonga FC VIL 16
Group 4
Sat 17 Feb
Club Bermeo
1-1
Alavés B
SD Beasain
1-0
CD Getxo
Aurrera Vitoria
1-2
Deusto
CD Lagun Onak
3-4
SCD Durango
SD Zamudio
1-0
Santurtzi
Sodupe
1-0
Sestao River
Real Sociedad C
2-1
Santutxu
Sun 18 Feb
CD Basconia
11:30
Anaitasuna FT
Portugalete
11:30
JD Somorrostro
Amurrio
17:00
Balmaseda FC
Team / Points
1 SCD Durango CDU 48
2 SD Beasain BEA 45
3 Real Sociedad C BER 44
4 Portugalete POR 41
5 Sestao River SES 41
6 SD Zamudio ZAM 41
7 Alavés B ALA 40
8 CD Lagun Onak LON 40
9 Sodupe SOD 40
10 JD Somorrostro JUV 36
 
11 Balmaseda FC BFC 36
12 Santutxu SFC 36
13 Deusto DEU 35
14 Santurtzi SNT 34
15 Amurrio AMU 29
16 Club Bermeo CLU 27
17 CD Basconia BAS 21
18 Anaitasuna FT AFT 21
19 CD Getxo CDG 21
20 CD Aurrera Vitoria AUR 13
Group 6
Sat 03 Feb
Torre Levante
0-0
Paterna CF
Olimpic Xátiva
2-1
Alzira
Rayo Ibense
0-0
CD Roda
Sun 04 Feb
Eldense
5-3
Villarreal C
CF Borriol
2-1
CF La Nucía
At. Levante
2-2
Almazora
Paiporta
0-0
Buñol
Silla Cf
2-0
Elche Ilicitano
CD Castellón
3-0
Crevillente
Novelda CF
1-0
Orihuela CF
Team / Points
1 At. Levante LEV 52
2 CD Castellón CAS 52
3 Orihuela CF ORI 51
4 CF La Nucía NUC 43
5 Eldense ELD 43
6 Olimpic Xátiva OLI 41
7 Torre Levante TOR 39
8 Villarreal C VIL 35
9 Alzira ALZ 34
10 CD Roda ROD 33
11 Novelda CF NOV 33
 
12 Crevillente Deportivo CRE 32
13 Silla Cf SIL 30
14 Rayo Ibense RAY 27
15 Paterna CF PAT 26
16 Paiporta PAI 25
17 Elche Ilicitano ELC 22
18 Buñol BUÑ 22
19 Almazora ALM 21
20 Recambios Colón REC 19
21 CF Borriol BOR 16
Group 11
Sat 17 Feb
Binissalem
1-1
Poblense
Mercadal
2-2
UE Petra
Alcudia
1-2
Platges de Calvia
Santa Catalina At.
1-0
Esporles
Manacor
2-1
Constància
CD Son Cladera
1-2
UD Ibiza-Eivissa
Ferriolense
0-3
Collerense
Sun 18 Feb
Ibiza Sant Rafel
12:00
Felanitx
Santanyi
16:00
Mallorca B
Llosetense
16:00
Serverense
Team / Points
1 UD Ibiza-Eivissa IBI 63
2 Mallorca B MLL 58
3 Poblense PBL 56
4 Alcudia ALC 50
5 Felanitx FLN 46
6 Platges de Calvia CFP 43
7 Constància CON 39
8 Llosetense LLO 34
9 Manacor MNC 34
10 Binissalem BNS 33
 
11 Ibiza Sant Rafel SRF 33
12 Ferriolense FER 33
13 Santa Catalina Atlético STA 32
14 Esporles ESP 32
15 CD Son Cladera CDS 29
16 Santanyi SNF 28
17 Serverense SER 26
18 Collerense CLL 24
19 Mercadal MER 22
20 UE Petra PET 11
Group 12
Fri 26 Jan
UD San Fernando
3-0
Estrella
Sat 27 Jan
Panaderia Pulido
3-1
El Cotillo
UD Las Palmas C
1-1
Villa Santa Brigi.
Ibarra
1-0
Tenisca
Cd Buzanada
2-3
Cd Santa Úrsula
Sun 28 Jan
Tenerife B
0-0
Union Sur Yaiza
Llanos Aridane
2-4
EMF AU Güímar
Mensajero
2-2
Marino
Vera
0-1
Las Zocas
Unión Puerto Ros.
2-0
Lanzarote
Team / Points
1 Tenerife B CDT 54
2 UD San Fernando UDS 49
3 UD Las Palmas C UDL 49
4 Mensajero CDM 48
5 Ibarra UDI 42
6 Lanzarote LAN 40
7 Cd Santa Úrsula CSU 40
8 Villa Santa Brigida VSB 37
9 Las Zocas UDL 34
10 Union Sur Yaiza YAI 32
11 Marino MAR 31
 
12 Panaderia Pulido PAN 30
13 Tenisca SDT 30
14 Cd Buzanada CDB 30
15 Unión Puerto Del Rosario UPR 27
16 EMF AU Güímar GUI 27
17 El Cotillo COT 26
18 Llanos Aridane LLA 22
19 Estrella EST 22
20 Vera VER 20
21 Haría CF HCF 19
Group 14
Sat 17 Feb
CD Azuaga
4-1
Amanecer
Sun 18 Feb
Castuera
12:00
Pueblonuevo
Extremadura B
12:15
Cacereño
Trujillo
12:30
Plasencia
Calamonte
12:30
CD Don Benito
CD Diocesano
16:30
Emd Aceuchal
Moralo
17:00
Olivenza
CD Coria
17:00
Arroyo
Santa Amalia
17:00
Valdivia
Jerez
17:00
Montijo
Team / Points
1 Moralo MOR 61
2 CD Coria COR 60
3 Cacereño CAC 60
4 CD Don Benito DBN 59
5 Plasencia PLA 52
6 Jerez JER 44
7 Calamonte CAL 36
8 CD Azuaga AZU 36
9 CD Diocesano DIO 35
10 Olivenza OLI 28
 
11 Trujillo TRU 28
12 Montijo MON 28
13 Castuera CAS 26
14 Amanecer AMA 25
15 Extremadura B EXT 24
16 Valdivia VAL 24
17 Pueblonuevo PUE 21
18 Emd Aceuchal EMD 20
19 Santa Amalia SAM 15
20 Arroyo ARR 15
Group 15
Sat 17 Feb
Gares
0-1
Mutilvera
San Juan
1-0
Txantrea
Subiza
3-0
Corellano
Baztán
1-1
Beti Kozkor KE
Valle Egüés
0-1
Pamplona
Sun 18 Feb
Burladés
12:00
CD Itaroa Huarte
Cantolagua
16:30
Cd Ardoi
Iruña
16:30
Idoya
Cirbonero
16:30
River Ega
Oberena
18:30
Cortes
Team / Points
1 Mutilvera UDM 59
2 Iruña IRU 52
3 San Juan SJU 52
4 Cirbonero ATL 45
5 Burladés BUR 42
6 Pamplona PAM 38
7 Subiza SUB 36
8 Cortes COR 35
9 Txantrea CHA 34
10 Corellano CDC 34
 
11 Baztán CDB 33
12 Valle Egüés VAL 31
13 Beti Kozkor KE BET 30
14 Cantolagua CAN 30
15 Cd Ardoi CDA 29
16 CD Itaroa Huarte HUA 28
17 Oberena OBE 26
18 Gares GAR 24
19 River Ega RIV 21
20 Idoya IDO 19
Group 16
Sat 17 Feb
UD Logroñes B
3-0
Club Atlético Vi.
Sun 18 Feb
CD Berceo
12:00
Yagüe
Arnedo
16:30
CD Varea
Anguiano
16:30
SD Logroñés
Calasancio
16:30
Haro Deportivo
Pradejón
16:30
Atlético River E.
CD Alfaro
17:00
Villegas
Casalarreina
17:00
Náxara
Oyonesa
17:00
CD Calahorra
CD Tedeón
17:00
Agoncillo
Team / Points
1 CD Calahorra CLH 69
2 SD Logroñés SDL 65
3 Náxara NAX 61
4 Haro Deportivo HAR 58
5 CD Varea VAR 50
6 UD Logroñes B UDL 49
7 Anguiano ANG 47
8 CD Alfaro ALF 39
9 Pradejón PRA 34
10 Yagüe YAG 31
 
11 Atlético River Ebro RIV 30
12 CD Berceo BER 30
13 Arnedo ARN 24
14 Club Atlético Vianés VIA 22
15 Agoncillo AGO 21
16 Villegas VIL 18
17 CD Tedeón TED 17
18 Calasancio CAL 14
19 Casalarreina CAS 13
20 Oyonesa OYO 13
Group 17
Sun 18 Feb
Sariñena
12:00
Almudévar
Valdefierro
12:30
Illueca
CD Cariñena
16:00
Caspe
Robres
16:00
Atlético Monzón
CD Binéfar
16:30
Belchite 97
Teruel
16:30
Utebo
Sabiñánigo
16:30
SD Borja
Brea
16:30
La Almunia
Tarazona
16:30
Ejea
Fraga
17:00
CDJ Tamarite
Team / Points
1 Teruel TER 59
2 Ejea EJE 48
3 SD Borja SDB 45
4 Tarazona TAR 43
5 Illueca ICF 43
6 Robres ROB 42
7 Almudévar CFA 39
8 CDJ Tamarite TAM 39
9 Sariñena SAR 36
10 Sabiñánigo SAB 34
 
11 Utebo UFC 33
12 Brea CFB 32
13 Atlético Monzón ATL 26
14 Belchite 97 BEL 25
15 La Almunia LAA 25
16 Fraga FRA 24
17 CD Binéfar BIN 23
18 CD Cariñena CDC 22
19 Valdefierro CFV 21
20 Caspe CAS 20
619

All leagues and competitions in Spain

Follow BeSoccer on Facebook